XPPC 10-10N97
10.1” TFT WXGA 16:10 Slim Bezel Embedded Touch Screen Computer Powered by Intel® Processor N97
Tính năng chính
  • 10. 1” TFT WXGA 16:10 panel
  • 10 Points P-Cap multi-touch with a slim bezel design
  • IP65 protection on the front
  • Support: VESA / Panel / Open Frame Mounting
  • Intel® Processor N97, 6M Cache, up to 3.6GHz
  • 1 x DDR4 SO-DIMM, up to 16 GB
  • 1x M.2 Key M 2242, supports PCIe x 1 & SATA for storage
  • 1 x full-size Mini PCIe, available for Wi-Fi / LTE module
  • Support DC 12V power input
Giá sản phẩm: Liên hệ
Lượt xem 22
The 10.1” embedded fanless panel PC XPPC10-10N97, embedded with an industrial motherboard, is intended for vertical industrial applications. XPPC10-10N97 features an industrial-grade panel with 1280 x 800 (WXGA) resolution and 400 nits brightness. The front panel adopts a slim bezel design and complies with the IP65 rating. Its flexible mounting options make it the perfect fit for industrial applications.
Processor
  • Intel® Processor N97
  • Intel® UHD Graphics
  • TPM 2.0
Memory
  • 1 x DDR4 SO-DIMM, non-ECC, up to 16GB
Storage
  • 1 x M.2 Key M 2242 NVMe SSD (PCIe 3.0 x1, SATA 3.0)
  • 1 x Mini PCIe slot, supports mSATA
Display
  • LCD size: 10.1”, 16:10
  • Resolution: 1280 x 800 (WXGA)
  • Luminance:
- LCD panel: industrial grade 400cd/m2
- XPPC PCAP touch: 90% of the panel’s luminance after optical bonding
  • Contrast ratio: 1000
  • LCD color: 16.7M
  • Viewing angle: 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89(R)
  • Touch Screen10 points P-Cap (Projected Capacitive Touch)
  • Optical Bonding
  • Glass Surface Treatment: AS (Anti-Smudge Coating for easy cleaning)
Power
Input: DC 12V input
- 1 x 12V, 60W AC/DC lockable adapter included in accessory
Environment
Operating temperature:
- Ambient with airflow: 0°C ~ 50°C
- Storage temperature: -20°C ~ 60°C
Relative humidity: 0%~90% (non-condensing)
Shock protection: 20g peak acceleration, 11 ms according to
IEC 60068-2-27
Vibration protection
- Random: 2.2Grms@5~500Hz, 0.5hr/axis (non-operating),
IEC 60068-2-64
- Sinusoidal: 2Grms@5~500Hz, 1hr/axis, IEC 60068 -2-6
Certifications
  • CE (EMC EN 55035 + EN 55032)
  • FCC Class A (EMI Part 15B)
  • LVD (EN 62368-1)
I/O Ports
I/O Interface - Rear
  • 1 x DC 12V input
  • 2 x 1GbE RJ45 port, Intel® I210AT
  • 1 x HDMI 2.0b, up to 3840x2160@60Hz
  • 2 x USB 3.2 Gen 1x1, Type-A
  • 2 x USB 2.0, Type-A
  • 1 x Speaker out (can’t hot plug)
  • 1 x Power button
I/O Interface - Front
  • 2 x Antenna hole
  • 1 x COM port, supports RS-232/422/485I/O Interface - Internal
  • 1 x 4-pin header for Line out1 x 10-pin header for 4-in & 4-out GPIO
  • 1 x 9-pin header for COM2 RS-232
  • 1 x 3-pin jumper for LCD panel voltage 3.3V/5V setting
  • 1 x DC Power thru one 2-pin pitch=3 . 96 mm ATX connector (lockable)
Physical Characteristics
System Unit
- Dimension: 260.3mm (W) x 178.3mm (D) x 47.9mm (H)
- Net weight: 1.62kg/ Unit
Support
- VESA Mount 75mm x 75mm
- Panel Mount (optional kit)
- Open Frame (optional kit)
Package Carton
- Dimension: 343mm x 308mm x 158mm
- Gross weight: 2.7kg/ (1 unit / per carton)
Support OS
  • Windows 11
  • Windows 10, 64bit
  • Linux
Size 10" - 11"