ATEX Panel PC R15ID3S-65EX
15" Intel® Atom® N2600 ATEX Panel PC
Tính năng chính
  • 15" 1024x768 , LCD Panel PC
  • Intel® Atom® N2600 Processor, ATEX Panel PC
  • Class1, Division 2 & ATEX Zone 2 device certified for hazardous area application
  • Fanless, streamlined enclosure for highly efficient heat dissipation
  • 5 wire Resistive Touch Screen (Explosion-proof)
  • Stainless housing
Giá sản phẩm: Liên hệ
Lượt xem 15
Chứng nhận sử dụng trong môi trường nguy hiểm (Certified for Hazardous Locations)
Giám sát và điều khiển sản xuất theo thời gian thực
Hiệu năng ổn định & thiết kế không quạt
Màn hình cảm ứng điện trở chống cháy nổ
Thiết kế bền bỉ & chống nước
Processor
  • Processor: Intel Atom N2600 1.6GHz
  • Chipset: Intel® NM10
Memory
  • 1 x SO-DIMM, DDR3L 1600 MHz, 4GB
Storage
  • 1 x mSATA SSD 128GB
mSATA SSD up to 512GB (Optional)
Display
  • Touch / Glass: Resistive Touch Screen Bonding With Panel (Explosion-Proof)
  • Size: 15.0 inches
  • Resolution: 1024x768
  • Panel Brightness: 550 nits; 1000 nits(Optional)
  • Contrast Ratio: 2000:1
  • View Angles: 88,88,88,88
  • Active Area: 304.1x228.1 mm
Environment
  • Operating Humidity: 10% to 95% RH, Non-Condensing
  • Operating Temperature: -20°C to 60°C
  • Storage Temperature: -30°C to 70°C
  • Shock: MIL-STD-810G Method 516.6 Procedure I (Optional)
  • Vibration: MIL-STD-810G Method 514.6 Procedure I
  • Drop: MIL-STD-810G Method 516.6 Procedure IV
  • IP rating: IP65
Certifications
CE, FCC
UL 60950-1
CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07
EN 62368-1
Class I, Div.2, Groups A,B,C,D T4
-20 <= Tamb <= 50
Meet Standards
ANSI/ISA-12.12.01-2012
CSA/CSA C22.2 No. 213-M1987
ATEX II 3G Ex ic nA IIC T4 Gc
-20 <= Tamb <= 50
Meet Standards
EN 60079-0, EN 60079-11, EN 60079-15
IECEx Ex nA IIC T4 Gc
IEC 60079-0, IEC 60079-15
Accessories
100~240V AC to DC Power Adapter with M12 Connector
Power Cord
M12 Type Power Cable
M12 Type RS232 Male Cable
M12 Type USB Female Cable
M12 Type LAN Cable
RJ45 female-female converter
USB Adapter (USB type A to type B)
VESA screws
Control
1 x Power Button
1 x Reset Button
I/O Ports
  • USB Port: 1x M12 type connector for 2 x USB2.0
  • Serial Port: 1 x M12 connector for RS232/422/485 (Default RS232)
  • LAN: 1 x M12 type connecctor for Giga LAN
  • Expansion Port
1 x mPCIe slot(for SATA III SSD)
1 x mPCIe slot(for Wi-Fi module)
  • Indicator
1 x LED Indicator for power
1 x LED Indicator for storage
  • Power Input
1 x 9~36V DC, M12 Type connector
Ethernet controller
  • BCM57780A1KMLG
Physical Characteristics
  • Dimension: 396 x 310 x 49 mm
  • Cut out: 365 x 270 mm
  • Weight: 5.7 kg
  • Mounting: VESA Mount
  • Enclosure: Stainless Housing
  • Cooling System: Fanless design
Support OS
  • Windows 7 Embedded Systems (Optional)
  • Linux Ubuntu 16.04 (Optional)
Brightness 400 - 500, 1000
IP Rating IP65
Size 15" - 15.6"